“po nocach śnią mi się głodne psy”

Gwoli ścisłości, głodne psy śnią się po nocach bohaterce programu “Opowiedz nam swoją historię“, którym aktualnie wciąż ubogaca nas duchowo (a uczestników także i materialnie) TVP2. Przypomnijmy, zanim zagłębimy się w meritum, że chodzi o jeden z kanałów (jak mowią Anglicy, “pun intended”) polskiej telewizji publicznej. Program określony jako “społecznie zaangażowany” talk-show jest absolutnym kuriozum z kilku względów. Po pierwsze idea (brzmi dumnie):

“Uczestnikiem programu może być każdy, kto ma postawiony przed sobą konkretny cel w życiu. Bohaterami kolejnych odcinków będą osoby mocno doświadczone przez los, w trudnej sytuacji finansowej, zdrowotnej, ale także pasjonaci, hobbyści i typowi społecznicy. Nie liczy się płeć ani wiek, ważne by mieć pomysł na zmianę kursu swojego życia, na realizację marzeń i osiągnięcie wyznaczonego celu.

Głównym przesłaniem programu jest pomoc tym, którzy na to zasłużyli i będą potrafili wykorzystać daną im szansę.”

A teraz praktyka: oglądałam (na razie) dwa programy. W jednym z nich bohater(k)ami byli / były: 1) kobieta doświadczająca objawień religijnych, którą z tego powodu uznano za niepoczytalną i straciła prawa rodzicielskie (opowiadała m.in. o ostracyzmie społecznym, fikcji badań psychiatrycznych i przemocy aparatu państwowego) 2) młody człowiek głęboko dotknięty chorobą powodującą łamliwość kości i poruszający się na wózku (opowiadał o chorobie, ale i swojej pasji muzycznej i lekcjach śpiewu udzielanych za pomocą Skype’a, prowadzący Michał Wiśniewski swatał go podając na wizji telefon, pod który miały dzwonić zainteresowane panie) 3) drag queen (opowiadał/a o swojej karierze i pracy). W tym drugim pojawili się: 1) alkoholik, który jakiś czas spędził w Afryce, leczy się, staje na nogi i stara się prowadzić “normalne życie” 2) 72-letnia kobieta, która z własnej renty karmi bezpańskie psy i dla których założyła nieformalne schronisko 3) były zakonnik, który wystąpił z klasztoru i założył rodzinę.

Sedno sprawy: za każdym razem chodzi o to, komu z nich wręczyć 10 tysięcy złotych, którą to jałmużnę określa się na stronie programu jako “grant” (“Każda z zaproszonych osób ma 5 minut na prezentację i przekonanie Komisji, że to właśnie ona powinna otrzymać czek.”).

Po drugie: komisja. Za stołem zasiadają (i oceniają nieszczęśników):

“Przewodniczącą komisji jest Małgorzata Kalicińska – autorka bestsellerowej powieści „Dom nad rozlewiskiem”.

Ponadto w skład komisji wchodzą:
– przedstawiciele Grupy Aviva Polska – Edyta Dobrzańska, Dominika Kraśko-Białek
– krytyk literacki – Kazimiera Szczuka
– psycholog – Maria Rotkiel”

Wydawałoby się, że w polskiej telewizji nic już nie zdziwi i że widzieliśmy już wszystko. Ten program bije jednak rekordy niesmacznego żerowania na ludzkim nieszczęściu, które zostawiają daleko w tyle najdziwaczniejsze zestawy prezentowane w TVNowskich “Rozmowach w toku”. O ile bowiem “Rozmowy w toku” (jako talk-show konfesyjny, choć bywa, że z elementami combat) oraz rozmaite programy typu make-over wpisują się w to, co Anthony Giddens i inni określali mianem kultury terapeutycznej, to tutaj mamy do czynienia raczej z czymś innym. Anna McCarthy określiła (w artykule zamieszczonym w numerze “Social Text” z 2007 roku) reality TV jako “neoliberalny teatr cierpienia” i ta formuła wydaje się znakomicie opisywać to, w czym szacowne i mniej szacowne grono producentow programu bierze udział. Nie wspominając już o “zwykłej” wiktymizacji i zdroworozsądkowym żerowaniu na ludzkich nieszczęściach. Jest oczywiście podnoszony przez McCarthy i innych wątek przekształcania publicznych programów państwa w sprywatyzowane polityki lifestylowego makeover, ale rozważanie “Opowiedz nam swoją historię” w takich kategoriach byłoby chyba jednak zbyt ambitne (choć symptomatyczne). Najbardziej zastanawia jednak w tym programie udział Kazimiery Szczuki jako “krytyka literackiego” (każdy ma, rzecz jasna, przypisaną w tym teatrze rolę, rola Kazi, jest jak zwykle, rolą naczelnej dziwaczki Rzeczpospolitej) – co ma “krytyk literacki” (podpisana jednakowoż w samym programie jako “publicystka”) do… tego w opisie programu już nie znajdziemy, ale czy to ta sama persona medialna, którą znjdziemy w zespole lewicowej “Krytyki Politycznej”? Jeśli tak, to podział na lewicę i prawicę w tym kontinuum jawi się jako kolejny medialny teatr bez głębszego znaczenia. Najbardziej na miejscu jest tutaj chyba Michał Wiśniewski, przekonująco i bez wysiłku podtrzymujący rolę gospodarza/hegemona programu.

Rzecz jasna, w tle pobrzmiewają echa formuły typu “freakshow”, tak chętnie wykorzystywanej przez showbiznes (w tym również “naukę” – bo czym innym, jak nie zbiorem efektownych i zabawnych gadżetów jest Centrum Nauki Kopernik?), to wątek dość oczywisty.

Po dwóch programach wciąż jednak siedzę przed ekranem w pewnym oszołomieniu i rozdarciu: bo ludzkie i psie historie są wstrząsające. Budzi mnie z tego oszołomienia pytanie członkini Komisji reprezentującej Avivę: “Na co przeznaczysz te 10 tysięcy?”. I to pytanie od kilku dni walczy o moją pamięć i uwagę z urywkiem zdania 72-letniej beneficjentki: “Po nocach śnią mi się głodne psy”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s